Nacionalni dan dobrovoljnih davalaca krvi se tradicionalno obeležava svakog 11. maja, dok se u svetu ovaj dan obeležava 14. juna, još od 2005. godine, kada je Svetska zdravstvena skupština uvrstila ovaj datum u svoj Kalendar zdravlja.
Cilj obeležavanja ovog datuma je da se ukaže na značaj dobrovoljnih davaoca krvi koji ovim humanim i nesebičnim činom pomažu da se spasu milioni života širom sveta. To je i prilika da se podigne svest o potrebi za dobrovoljnim davanjem krvi, imajući u vidu da je krv nekim pacijentima nezamenljiv lek.
Stoga je 11. maj bitan, jer se tad organizuju aktivnosti, tribine, radionice i događaji kako bi se podigla svest o važnosti dobrovoljnog davanja krvi za očuvanje zdravlja nacije i spašavanja života naših sugrađana.
U zvaničnoj prezentaciji Instituta za transfuziju krvi Srbije navodi se da samo jedna jedinica krvi može spasiti tri života. Našoj zemlji tokom jedne godine potrebno je 240. 000 jedinica krvi, a čak 64 odsto našeg stanovništva u starosnoj dobi od 18 do 65 može da donira krv. Svaki muški stanovnik može dati krv četiri puta godišnje, a ženski tri puta.
Uprkos ovim statistikama, u Srbiji još uvek nisu dostignute zadovoljavajuće brojke. Podaci govore da je našoj zenlji potrebno 40 davalaca na svakih 1.000 stanovnika (4 odsto). U ovom trenutku, u Srbiji je ta stopa 3 odsto. Kako bi se podigla svest o ovom dobrovoljnom i humanitarnom činu, Crveni krst i ostale institucije apeluju na sve građane koji mogu da daju krv, da to i učine.





