Naslovna Poljoprivreda Tri medalje Novosadskog sajma za kozji sir i surutku porodice Dobrić iz Bele Reke
Poljoprivreda

Tri medalje Novosadskog sajma za kozji sir i surutku porodice Dobrić iz Bele Reke

Podeli
Foto: Privatna arhiva
Podeli

Poljoprivredno gazdinstvo Farma koza Dobrić iz Bele Reke kod Šapca, za svoje proizvode od kozjeg mleka, osvojilo je ogromno priznanje na Novosadskom sajmu poljoprivrede. Praktično, svaki proizvod koji su izložili osvojio je po medalju.

Za punomasni mladi sir od kozjeg mleka, Farma Dobrić dobila je veliku zlatnu medalju, stari punomasni sir zaslužio je zlatnu medalju Novosadskog sajma, dok je kozja surutka nagrađena srebrnom medaljom. Ova prestižna priznanja, dokaz su kvalitetnih proizvoda i požrtvovanog rada porodice Dobrić iz Bele reke.

Velika priznanja za Farmu Dobrić

„Mi smo mlekarska porodica, ali smo odlučili da napustimo fabriku i svo svoje znanje uložimo u poljoprivredno domaćinstvo i proizvodnju sira. Imamo stado od oko 120 koza i svaki litar mleka koji pomuzemo preradimo u mini mlekari. Glavni proizvod nam je kozji sir, ali na tržište plasiramo i surutku“, objašnjava Vladimir Dobrić iz Bele Reke.

Poljoprivredno gazdinstvo Dobrić godinama učestvuje na mini sajmovima i izložbama, ali ovo je prvi put da učestvuju u takmičarskom delu Novosadskog sajma i praktično sve što su izložili, osvojilo je po medalju.

„Izlagali smo stari punomasni sir, mladi sir i surutku i za ta tri proizvoda osvojili smo medalje. „Mladi sir od kozjeg mleka“ je dobio Veliku zlatnu medalju Novosadskog sajma, „Stari kozji sir“ – Zlatnu medalju, dok smo za „Planinsku kozju surutku“ osvojili srebrnu medalju. Ovo nam mnogo znači, do sada su nam naši kupci govorili da su proizvodi dobri, njihovo zadovoljstvo nam je mnogo značilo, ali kada dobijete ovako prestižnu potvrdu kvaliteta, to je veliki podstrek za dalji razvoj“, kaže Vladimir Dobrić za Šabačke novosti.

Ova farma koza, od 2014. godine je poznata po potpuno prirodnim proizvodima, bez ikakvih veštačkih dodataka, boja ili konzervanasa. Koze svaki dan idu na ispašu, te je mleko dosta kvalitetnije nego da se hrane suvom hranom.

„Trudimo se da svo svoje znanje uložimo u naše sireve. Sve što pomuzemo, ostaje u ovom domaćinstvu i preradi se u sir. Za sada nemamo kapaciteta za veću proizvodnju, ali kada se steknu uslovi svakako da planiramo proširenje, jer trenutna potražnja za našim proizvodima prevazilazi naše proizvodne kapacitete“, ističe Vladimir Dobrić.

Porodica Dobrić iz Bele Reke svoje proizvode plasira na tržišta u Šapcu, Novom Sadu, Bogradu i Rumi, a sve češće kupci zovu direktno, jer u prodavnicama nema dovoljno proizvoda.

Proizvodi od kozjeg mleka porodice Dobrić

Nadamo se da će država pomoći razvoj ovakvih poljoprivrednih gazdinstava koja su primer kako bi trebalo da izgleda život i rad na selu. Poljoprivredno gazdinstvo Dobrić je prošlogodišnji dobitnik i Aprilske nagrade grada Šapca za razvoj sela, poljoprivrede i mesnih zajednica.

Đ.Mijailović

Podeli
Povezane vesti

Ministarstvo: Objavljen javni poziv za podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je danas Javni poziv za podnošenje...

Zbog čega je došlo do „viška mleka“? Mlekari kažu – Martinović napravio problem

Udruženja „Naše mleko“ i „Udruženje za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije“,...

Ministarstvo: Poljoprivredna udruženja moraće da dokažu reprezentativnost da bi zakazali sastanak

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas da ostaje otvoreno za...

Mlekari traže hitan sastanak sa ministrom poljoprivrede

Mlekari i stočari, okupljeni u udruženje „Naše Mleko“ i „Udruženje za spas...