Naslovna Kultura Učenici Ekonmske škole osvojili 14 medalja i četiri pehara na Zboru ugostiteljskih i turističkih radnika Srbije
Kultura

Učenici Ekonmske škole osvojili 14 medalja i četiri pehara na Zboru ugostiteljskih i turističkih radnika Srbije

Podeli
Privatna arhiva
Podeli

Šabački učenici doneli 14 zlatnih medalja i četiri pehara sa 35. Zbora ugostiteljskih i turističkih radnika Srbije

Od teorijskih lekcija do ukusno pripremljenih jela, šabačkim učenicima Ekonomske škole „Stana Milanović“, sa smerova kulinarski tehničari, kuvari i poslastičari, nije bilo potrebno mnogo vremena da pokažu svoje ideje, umeće i završne proizvode. Sve to predstavili su na 35. Zboru ugostiteljskih i turističkih radnika Srbije, koji je nedavno održan u Novom Sadu.

Da su Šapčani osvojili simpatije stručnog žirija potvrđuje čak 14 zlatnih medalja i četiri pehara koje su doneli u svoj grad.

„Deca su vredna i žele da uče. Potrebni su inspiracija, ljubav i mašta. Ljubav se utka u svaki tanjir – počev od ukusa, preko dekoracije, pa do krajnjeg predstavljanja“, kaže omiljeni profesor praktične nastave Nikola Joldić.

Foto: Tanja Ilić

Torta na dva sprata, ramstek na baštovanski način, slavski kolač na tri sprata, gulaš i hladna predjela samo su neki od nagrađenih radova.

Nađa Antonić izradila je slavski kolač na tri sprata od slasnog testa, a za to joj je bilo potrebno čak pet dana rada.

„Htela sam da uradim nešto neuobičajeno, što do sada nije viđeno – da testo bude u obliku suncokreta i opalog lišća, koje podseća na jesen. Potrošeno je oko 40 kilograma brašna. Testo je bilo iz tri segmenta i svaki se pekao po tri sata, da bi krajnji proizvod bio težak oko 25 kilograma. Najviše vremena oduzeli su ukrasi i dekoracija, ali se isplatilo. Praksa u školi je dobra i želim ovim da se bavim jednog dana. Imam svoje ciljeve i nadam se da ću ih nakon školovanja ostvariti“, kaže Nađa.

Foto: Tanja Ilić

Pakovanje kolača u automobil bio je poseban izazov, jer je jedva stao na spušteno zadnje sedište.

Na časovima praktične nastave put od ideje do realizacije i pripreme jela nije dug, a timskim radom dolazi se i do noviteta. Isprobavaju se različiti ukusi i dodaci, a onda nastaje novo jelo. Takav je i „Mačvanski tanjir“ – svinjski file, krem od kukuruza šećerca i kajmaka, gel od suvih šljiva i vina, tikvice marinirane u rakiji, glazirani crveni luk u crnom vinu i šećeru. Profesor Joldić s ponosom je predstavio ovo jelo zajedno sa svojim timom učenika.

Zlatne medalje osvojili su i konobari, čiji je zadatak bio da predstave protokol za svečani ručak.

Iz „Malog Pariza“ već tradicionalno stižu najukusnija jela, pa ne čudi podatak da su upravo ovi smerovi u školi „Stana Milanović“ svake školske godine popunjeni do poslednjeg mesta.

Mladi kuvari, konobari i poslastičari još jednom su pokazali da su ponos svog grada i svoje škole.

T. Ilić

***Sve vesti pratite i na vašem mobilnom telefonu, instalirajte BESPLATNO android aplikaciju Šabačkih novosti i budite u toku sa svim dešavanjima u Šapcu i regionu! Aplikaciju možete preuzeti OVDE.

Podeli
Povezane vesti

Učenici Šabačke gimnazije briljirali na finalu takmičenja „Kengur bez granica“

Učenici Šabačke gimnazije ostvarili su izuzetan uspeh na finalu matematičkog takmičenja „Kengur bez granica“,...

Škola primenjenih umetnosti najuspešnija umtnička škola u Srbiji na likovnom takmičenju

Na 29. Smotri učeničkog likovnog stvaralaštva za učenike srednjih stručnih škola, gimnazija,...

U sredu svečano otvaranje izložbe radova sa Međunarodne likovne kolonije Nakučani

U sredu, 3. juna 2026. godine, u 18 časova, u Galeriji Biblioteke šabačke,...

Izložba najtalentovanijih maturantkinja Škole primenjenih umetnosti u Kulturnom centru Šabac

U Kulturnom centaru Šabac od 1. do 8. juna 2026. godine biće održana izložba...