Naslovna Kultura Sindikat Šabačkog pozorišta: Vrlo je cinično pozvati zaposlene da budu „gosti“ na koktelu za kraj sezone
Kultura

Sindikat Šabačkog pozorišta: Vrlo je cinično pozvati zaposlene da budu „gosti“ na koktelu za kraj sezone

Podeli
Foto: Wikipedia
Podeli

Sindikat zaposlenih Šabačkog pozorišta povodom završetka sezone u toj ustanovi oglasio se saopštenjem za medije, koje prenosimo u celosti:

Pozorišna sezona 2024/25 se danas, 6.6. završava u Šabačkom pozorištu.
Direktorka Aleksandra Delić je pozvala zaposlene da prisustvuju koktelu kao “gosti” kako bi “proslavili kraj sezone”. Umesto prisustva na koktelu Sindikat NEZAVISNOST – kod poslodavca “Šabačko pozorište” skreće pažnju na događaje koji su za nas obeležili ovu sezonu.

  • plate su “zbog administrativnih razloga” kasnile nekoliko puta pa je u novembru zaposlenima isplaćeno pola zarade. Zbog ovoga je sindikat ugroženim članovima isplatio solidarnu pomoć, a pozorište, iako je direktorka to obećala, nije to učinilo
  • sopstveni prihodi su faktički ukinuti i pozorište može da raspolaže samo sredstvima koja odobri grad, uprkos svojoj zaradi
  • direktorka je ugasila četiri radna mesta – garderobera, krojača, dekoratera i organizatora programa
  • promenila je sistematizaciju ne obavestivši nikoga od zaposlenih
  • protivzakonito je otpustila organizatorku programa Jelenu Ivetić
  • otkazala je generalne probe i premijeru predstave
  • otkazala je, pardon, “odložila” pozorišni festival
  • nije sprovela saradnju sa rediteljem Nikitom Milivojevićem
  • ukinula je marketing Šabačkih predstava
  • upućivala je pretnje i vršila pritiske na zaposlene više puta
  • glumici Nađi Ristić je rekla da više ne mora da dolazi u pozorište, iako je pomagala kao sufler i igrala u više naših produkcija
  • umesto naših predstava dovodila je privatne produkcije
  • od početka godine dozvolila igranje svega jedanaest večernjih i dve predstave za decu naše produkcije
  • nije organizovala ni jednu premijeru u ovoj godini
  • pokušala je da obesmisli rad Umetničkog saveta koji čine zaposleni umetnici

Smatramo da je krajnje cinično sezonu završavati predstavom “Oleana” tuđe produkcije, a ne, na primer, našom “Oleanom” u kojoj igraju Nađa Ristić i Vladimir Milojević i zaposlene pozivati da se pridruže koktelu kao “gosti”. Umesto toga naš sindikat će nastaviti da podržava većinu kolektiva Šabačkog pozorišta, uključujući ceo glumački ansambl u njihovim zahtevima, a oni su:

– Uklanjanje trenutne sistematizacije
– Vraćanje Jelene Ivetić na rad
– Smena direktorke Aleksandre Delić

Sindikat NEZAVISNOST – kod poslodavca “Šabačko pozorište”
Miloš Vojnović
Glavni poverenik

Podeli
Povezane vesti

Učenici Šabačke gimnazije briljirali na finalu takmičenja „Kengur bez granica“

Učenici Šabačke gimnazije ostvarili su izuzetan uspeh na finalu matematičkog takmičenja „Kengur bez granica“,...

Škola primenjenih umetnosti najuspešnija umtnička škola u Srbiji na likovnom takmičenju

Na 29. Smotri učeničkog likovnog stvaralaštva za učenike srednjih stručnih škola, gimnazija,...

U sredu svečano otvaranje izložbe radova sa Međunarodne likovne kolonije Nakučani

U sredu, 3. juna 2026. godine, u 18 časova, u Galeriji Biblioteke šabačke,...

Izložba najtalentovanijih maturantkinja Škole primenjenih umetnosti u Kulturnom centru Šabac

U Kulturnom centaru Šabac od 1. do 8. juna 2026. godine biće održana izložba...