Udruženje obolelih od multiple skleroze „MS Šabac“, povodom 30. maja, Svetskog dana borbe protiv multiple skleroze, ugostilo je srodne organizacije iz Obrenovca i Bijeljine. Tradicija koja traje od osnivanja šabačkog udruženja, prvenstveno je namenjena razmeni iskustava između obolelih, kao i pronalaženju zajedničkog rešenja da se olakša svakodnevni život svih kojima je postavljena dijagnoza MS-a.
Prema rečima Marijane Mandić, osnivača i predsednice Udruženja „MS Šabac“, jedan od najvećih problema obolelih je taj što je MS u većini slučajeva „nevidljivi invaliditet“ i nije na prvi pogled uočljivo sa kakvim se sve tegobama suočavaju. To je i bio jedan od motiva da se „MS Šabac“ osnuje, kako bi se šira zajednica bolje upoznala sa svojim sugrađanima koji imaju multiplu sklerozu.
O MS-u moramo da govorimo mnogo više, a ne samo u danu koji je posvećen borbi protiv ove bolesti. Zahvalna sam što su se našem pozivu odazvali prijatelji iz Obrenovca i Bijeljine, a posebnu zahvalnost dugujem članovima Udruženja „MS Šabac“. Nije preterivanje ako kažem da je naše šabačko udruženje najaktivnije, a toga sigurno ne bi bilo da nas naši članovi iz sveg srca ne podržavaju. Uprkos svom zdravstvenom stanju, uvek su spremni da se odazovu svim akcijama koje organizujemo – kaže Marijana Mandić.
Dan posvećen borbi protiv MS-a sa svojim šabačkim prijateljima proveli su članovi Međuopštinskog udruženja obolelih od multiple skleroze u Obrenovcu na čelu sa svojom predsednicom Tanjom Radojičić, kao i članovi Udruženja Multiple skleroze regije „Semberija-Majevica-Posavina“ iz Bijeljine, koji su u Šabac došli sa predsednikom Miloradom Čordićem.
U Šapcu je trenutno više od stotinu osoba obolelo od multiple skleroze. Udruženje „MS Šabac“ osnovano je 2021. godine, okuplja 46 članova i u Mačvanskom okrugu je najaktivnija organizacija koja okuplja obolele od MS-a. Najstariji član ima 71 godinu, a najmlađi 23 godine.





