Naslovna Društvo Sindikat u Šabačkom pozorištu: 80% zaposlenih glumaca nije imalo mogućnost da glumi na svojoj pozornici
Društvo

Sindikat u Šabačkom pozorištu: 80% zaposlenih glumaca nije imalo mogućnost da glumi na svojoj pozornici

Podeli
Foto: Šabačke novosti
Podeli

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

Sezona 2025/26. se u Šabačkom pozorištu završava nešto ranije, 29. maja. Sindikat NEZAVISNOST – Šabačko pozorište želi da skrene pažnju na nekoliko stvari koje su zaposlenima obeležile ovu sezonu:

Većina zaposlenih i dalje traži ukidanje trenutne sistematizacije, vraćanje otpuštene Jelene Ivetić na rad i smenu trenutne direktorke pozorišta.

Šabačko pozorište pod ovim rukovodstvom šesnaest meseci nije imalo ni jednu premijeruosim novogodišnje predstave u kojoj su učestvovali najviše gostujući glumci. U celoj sezoni, ostvarena je samo jedna premijera predstave za decu i jedna premijera večernje predstave. Ove predstave postavljene su za neuobičajeno malo vremena i mimo standardne prakse pozorišne profesije. Ove predstave su jedine sa repertoara pozorišta kojima je dozvoljeno da budu odigrane u ovoj sezoni.Programski budžet koji je odvojen, sličan je onom od prošlih godina, iako je sama produkcija kvantitativno mnogo manja.

Nedostatak sopstvene produkcije, uprava zamenjuje gostovanjima privatnih produkcijai nedramskim nastupima. Evidencijom repertoara zaključuje se da su privatne produkcije više zastupljene u ovoj sezoni od domaćih.

Osamdeset posto zaposlenih glumacau ovoj sezoni nije imalo mogućnost da glumi na svojoj pozornici i ostvari svoje pravo na rad.

Uprava odbija da sindikatu omogući pristup informacijama od javnog značaja.

Nadzorni odbor je odbio da održi sednicu već više od godinu i po dana.

Skupština grada i gradska uprava nisu odgovorilina više poziva sindikata da se pronađe način za izlazak iz ove krize.

Zaposleni su dobili više upozorenja pred otkaz, između ostalog i zbog toga što su nosili bedž Šabačkog pozorišta o koncu, za koje uprava tvrdi da se bori protiv ove ustanove kulture.

U isto vreme, Šabačko pozorište o koncu, neformalna grupa većine zaposlenih, koju naš sindikat podržava, ukazuje na nepravilnosti u vođenju ove ustanove i, između ostalog, vrši funkciju uzbunjivača. Šabačko pozorište o koncu je samo od donacija publike sačinilo dramski prikaz događaja u prethodnoj, jubilarnoj sezoni pod nazivom „Ovo nije predstava“, organizovalo više uličnih akcija i protesta kako bi se skrenula pažnja na probleme sa kojima se zaposleni sreću.

Sindikat NEZAVISNOST – Šabačko pozorište skreće pažnju upravi i osnivaču, gradu Šapcu, da je ovakav odnos prema dramskoj umetnosti i pozorišnim radnicima poguban za ustanovu kulture u gradu koji proslavlja 186 godina pozorišnog života. Apelujemo da se prestane sa urušavanjem kulture, slobode govora i radničkih prava i da se očuva institucija Šabačkog pozorišta u koje su mnogi zaposleni ugradili ceo svoj život, rad i ljubav.

Šabac i Šabačko pozorište su to zaslužili.

Sindikat “Nezavisnost” – “Šabačko pozorište” Šabac

Podeli
Povezane vesti

OGLASILA SE TOPLANA: Obustavlja se isporuka gasa u delovima Šapca

Saopštenje koje je objavljeno na sajtu JKP Toplana Šabac: Prema Programu održavanja...

BUKA UZNEMIRILA ŠAPČANE: Otkrivamo šta se noćas desilo na gasovodu u Kasarskim Livadama

Noćas, nešto nakon ponoći, veliki broj Šapčana čuo je buku, koja je...

Od danas do 21. juna pojačana kontrola vozača

Od danas do 21. juna u Srbiji će biti sprovedena akcija pojačane...

Dve majke u Bečeju stupile u štrajk glađu zbog prava dece sa smetnjama u razvoju

BEČEJ – Nakon što prošlog četvrtka nije postignut konkretan dogovor sa predstavnicima lokalne samouprave,...