Povodom jučerašnje tragedije na auto-putu Šabac – Ruma, na teritoriji grada Šapca, sreda 29. april proglašena je za Dan žalosti. Odluku o proglašenju Dana žalosti doneo je gradonačelnik Šapca Aleksandar Pajić.
„Proglašava se Dan žalosti povodom tragedije izazvane teškom saobraćajnom nesrećom u kojoj su živote izgubili naši mladi sugrađani. Za Dan žalosti određuje se 29. 4. 2026. godine. Dan žalosti obeležiće se spuštanjem zastava na pola koplja na svim javnim ustanovama i preduzećima čiji je osnivač Grad Šabac. Za vreme Dana žalosti zabranjeno je emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mestima i u ugostiteljskim i drugim objektima“, navodi se u odluci o proglašenju koju potpisuje gradonačelnik Aleksandar Pajić.

Zastave na pola koplja, zabrana emitovanja zabavne muzike
Dan žalosti proglašava se u znak sećanja na stradale i solidarnosti sa njihovim porodicama, a podrazumeva niz mera koje se sprovode u skladu sa zakonima i propisima Republike Srbije.
Pre svega, zastave na državnim institucijama, javnim ustanovama i preduzećima spuštaju se na pola koplja. Mediji su dužni da svoj program prilagode Danu žalosti, što znači emitovanje sadržaja primerenog takvoj prilici, bez zabavnih i komercijalnih programa neprimerenog karaktera.
Na Dan žalosti zabranjeno je emitovanje narodne i zabavne muzike u ugostiteljskim objektima, kao i organizovanje javnih manifestacija i događaja sa zabavnim sadržajem. Takođe, sportski i drugi događaji koji su ranije zakazani mogu biti održani, ali bez muzike i uz prilagođen, dostojanstven ton.
Troje mladih iz Šapca poginulo, jedan mladić u teškom stanju

Podsećamo, teška saobraćajna nesreća dogodila se u ponedeljak oko 13 sati na autoputu Šabac-Ruma, kada je, kako se sumnja, vozač automobila marke „ford“ tamno sive boje vozio u kontra smeru brzinom 130 na sat!
U saobraćajnoj nesreći je učestvovao i „golf“ crne boje, u kom su se nalazile četiri osobe, od kojih su tri preminule. Vozač sivog „forda“ koji je kako se sumnja izazvao nezgodu, je takođe podlegao povredama.
Akcija prikupljanja rezervi krvi za povređenog mladića i u Šapcu

U Kulturnom centru u Šapcu sutra (sreda 29. april) će biti organizovana akcija dobrovoljnog davanja krvi, sa ciljem da se pomogne sugrađaninu Vuku Matiću koji je povređen u teškoj saobraćajnoj nezgodi na auto-putu Šabac – Ruma. Akcija će trajati od 9 do 15 časova, a poziv je upućen svim građanima koji su u mogućnosti da daju krv.
U pozivu se ističe da je svaka donacija od izuzetnog značaja, te da su dobrodošli svi davaoci, bez obzira na krvnu grupu. Posebno se apeluje na one koji nisu u prilici da odu u Beograd, gde se danas sprovodi akcija prikupljanja krvi, da se odazovu pozivu u Šapcu i na taj način pruže neophodnu pomoć.
Šabačke novosti
***Sve vesti pratite i na vašem mobilnom telefonu, instalirajte BESPLATNO android aplikaciju Šabačkih novosti i budite u toku sa svim dešavanjima u Šapcu i regionu! Aplikaciju možete preuzeti OVDE.






