Naslovna Društvo Osoblje GIZ Srbija se pobunilo zbog projekta „održivog rudarenja“ za Jadar
Društvo

Osoblje GIZ Srbija se pobunilo zbog projekta „održivog rudarenja“ za Jadar

Podeli
Foto: Šabačke novosti/Z.M.
Podeli

Osoblje nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) u Srbiji obratilo se pismom direktorki Danieli Funke u kom traže da organizacija preispita svoje angažovanje u projektima povezanim sa litijumom u Srbiji, odnosno potencijalnim iskopavanjem ove rude u dolini Jadra, objavio je portal N1.

Članovi nacionalnog osoblja GIZ Srbija, u pismu u koje je portal N1 imao uvid, izrazili su  duboku zabrinutost zbog planiranih aktivnosti povezanih sa eksploatacijom litijuma, koje su spomenute, kako su naveli, u okviru nekoliko projekata koje sprovodi GIZ.

„Imajući u vidu ogromne ekološke rizike, široko rasprostranjeno protivljenje javnosti i opšte nepoverenje u institucije, smatramo da bi bilo kakvo potencijalno uključivanje u ovu oblast trebalo ponovo razmotriti. Više od 60% građana Srbije (88% mladih ispod 30 godina) protivi se projektu Jadar litijuma, videći ga kao simbol šireg institucionalnog neuspeha, uključujući netransparentno donošenje odluka, zaobilaženje javne rasprave i nepoštovanje zaštite životne sredine. Bez odlučne i vidljive podrške vladavini prava, javnoj odgovornosti i zaštiti životne sredine, takvo angažovanje može ozbiljno narušiti poverenje u GIZ i njegovu posvećenost demokratskim vrednostima. Zbog toga vas ljubazno molimo da ove naše zabrinutosti prenesete sedištu GIZ-a, nemačkom ambasadoru i Ministarstvu za ekonomski razvoj i saradnju (BMZ), kao i da tražite zvaničan i blagovremen odgovor, ističući da vladavina prava, zaštita životne sredine i autentično učešće javnosti moraju ostati u središtu nemačke razvojne saradnje sa Srbijom“, navedeno je u pismu.

Osoblje GIZ Srbija je istaklo i to da učešće u projektima vezanim za litijum ugrožava reputaciju GIZ-a, bezbednost zaposlenih GIZ-a u Srbiji i dovodi u pitanje legat od 25 godina njegovog rada u našoj zemlji.

GIZ je, podsetimo, poznat po brojnim društveno-odgovornim i važnim projektima u Srbiji.

U pismu direktorki su skrenuli pažnju na krizu u Srbiji i studentske proteste, ističući da je, prema podacima CRTA, samo u martu zabeleženo više od 1.697 protesta u 378 gradova i sela širom Srbije.

„Kao organizacija posvećena promovisanju demokratskih vrednosti, ljudskih prava i vladavine prava, GIZ je igrao i nastavlja da igra ključnu ulogu u jačanju dobrog upravljanja u Srbiji. Naša zajednička nastojanja u podršci institucionalnim reformama, unapređenju javne uprave i podsticanju dijaloga o pravdi i demokratiji su od neprocenjivog značaja. Međutim, nedavni događaji u Srbiji ukazuju na sve veće urušavanje vladavine prava, ljudskih prava i građanskih sloboda. Snažno verujemo da GIZ i naši partneri treba da intenziviraju svoj strateški fokus na ovim temeljnim principima“, navelo je osoblje GIZ-a.

Projekat podrške „ekološkom i društveno-odgovornom rudarstvu“

U pregledu potencijalne podrške GIZ-a stoji da su se tokom pregovora o razvojnoj saradnji između Vlada Republike Srbije i Savezne Republike Nemačke, održanih u Beogradu 19. novembra 2024. godine, „obe strane saglasile da sarađuju i podrže ekološki i društveno održivo iskopavanje i preradu litijuma u dolini Jadra“.

GIZ planira da pruži sveobuhvatnu tehničku, analitičku i organizacionu podršku u ključnim aspektima, kako su naveli, ekološkog i društveno-odgovornog rudarstva.

Prema navodima, obe strane su naglasile da rudarenje litijuma mora ispunjavati najviše standarde, uz obezbeđivanje usklađenosti na lokalnom nivou od strane srpskih vlasti.

Kako stoji u dokumentima, Vlada Srbije je izrazila interesovanje za saradnju na regulatornom okviru i primeni standarda održivosti tokom istraživanja, pripreme i prerade sirovina, kao i za uspostavljanje saradnje između naučnih i obrazovnih institucija, navodi se na portalu N1.

Podeli
Povezane vesti

Profesorka Tomović: Ne postoje uslovi da se rudarenje u dolini Jadra sprovodi na ekološki način

Profesorka Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Ljiljana Tomović govoreći o rudarenju u...

Akcija „Zavrni rukave“ i u Šapcu: Čisti se nekadašnji „Zastavin servis“

Na oko 400 prijavljenih lokacija širom Srbije danas se od 10 do...

Krađa lima, žice i kapije sa autoputa Ruma-Šabac ugrožava bezbednost

JP Putevi Srbije upozorili su da je, zbog sve učestalijih krađa saobraćajne...