Pre nekoliko nedelja pojavili su se snimci i fotografije, na kojima se vidi da je Kočin kanal promenio boju, i da se tečnost nepoznatog porekla uliva u taj vodotok koji dalje vodi ka Savi. Nadležni nisu odgovorili, ali su ekološki aktivisti uradili nezavisna merenja i došli do zapanjujućih podataka. Pojedine vrednosti, na primer gvožđa, su čak pet puta veće od dozvoljenih.
„Analizom Kočinog kanala i reke Jerez, dokazana je višestruka koncentracija gvožđa. Izmerene vrednosti su iznosile 1.6 miligrama po litru, u odnosu na dozvoljene vrednosi koje su 0,3 miligrama po litru, što je izuzetno visoka koncentracija. Takođe su vrednosti pokazale prisustvo rastvorenih materija od 2449 miligrama po litru, ali i kalijum permanganat indeks koji pokazuje prisustvo organiskih zagađivača, njegova vrednost je bila četiri puta veća od dozvoljenog“, navodi Olivera Kikanović, čalnica eko grupe Mame Šapca.

Kočin kanal i reka Jerez nekada su bili mali vodotokovi bogati ribama, neretko su pecaroši provodili vreme na njihovim obalama, danas to nije slučaj, a pitanje je koliko je zagađenje vode opasno i za ljude.
„Svakako da je ovo izuzetno opasno, pre svega za vodeni ekosistem, ali ne možemo zanemariti i zdravlje ljudi koje je ugroženo ovakvom vodom, ukoliko bi se ona koristila za navodnjavanje, što uostalom i jeste svrha ovog kanala. U tom slučaju, ova voda bi morala biti izložena tretmanu, pa bi se tek onda mogla koristiti za navodnjavanje, što znači da je vrlo zagađena“, objašnjava Olivera Kikanović.
Naša sagovornica navodi i da, takozvanoj prljavoj industriji nije mesto u Severozapadnoj industrijskoj zoni, Ovde se nalaze fabrike mlečnih proizvoda, konditori, mesna industrija, fabrika sokova, uz njih nije bezbedno da se nađe, na primer, livnica aluminijuma.
„Severozapadna industrijska zona, prema važećem PGR-u predviđena je za razvoj pre svega prehrambene i drugih manje opasnih industrija, da se tako izrazim, međutim ovde u zoni, najbliže kanalu se nalazi topionica aluminijuma. Moram da kažem, da prema informacijama koje imam, Severozapadna zona je priključena na kanalizacionu mrežu, pa se postavlja pitanje šta predstavljaju cevi koje se nalaze ovde i iz kojih se voda izliva iz Zone u Kočin kanal. Brojna su pitanja: Ko je postavio ove cevi? Ko je vlasnik cevi? Da li je vršena analiza voda koje se ulivaju u Kočin kanal, a zatim dalje u Savu“, upitala je zabrinuto Olivera Kikanović iz udruženja Mame Šapca.

Što se tiče reke Jerez, meštani Mačvanskog Pričinovića, kroz koji protiče, više puta su se obraćali nadležnima zbog zagađenja tog vodotoka koje je vidljivo i golim okom, međutim, do reakcije nije došlo.
Đ.M.