U Avliji održivog razvoja u Bogatiću, Karitas Šabac je organizovao finalnu konferenciju projekta „Eko turizam u prekograničnom području između Srbije i Bosne i Hercegovine – Prekogranično posmatranje ptica“. Predtavljeni su rezultati dve godine rada, koliko je trajao projekat.
Specifični cilj projekta jeste unapređenje društveno-ekonomskog razvoja programskog prekograničnog područja kroz održivi turizam, sa posebnim naglaskom na povećanje zapošljivosti i uključivanje ranjivih društvenih grupa.
Projekat ima za cilj da podstakne razvoj novih turističkih sadržaja uvođenjem posmatranja ptica kao inovativne i atraktivne turističke ponude na dve nove destinacije. Pored toga, projekat uključuje komercijalizaciju i plasman dva nova proizvoda povezana sa ovom turističkom atrakcijom – hrane za ptice i malih drvenih mobilnih kućica. Ovi proizvodi biće dostupni na tržištu najmanje godinu dana nakon završetka projekta, čime se osigurava održivost rezultata U proces njihove proizvodnje biće uključeni polaznici koji su prošli stručne obuke organizovane u okviru projektnih aktivnosti. Time se direktno doprinosi njihovom socio-ekonomskom osnaživanju i integraciji na tržište rada.

Polaznici obuka za turističke vodiče, kao i za proizvodnju kućica i hrane za ptice, dolaze iz društveno osetljivih kategorija – reč je o korisnicima usluga socijalne zaštite, nezaposlenim osobama i članovima poljoprivrednih gazdinstava sa teritorije obuhvaćene projektom.
“Projekat je trajao dve godine i današnjim događajem ga završavamo. Izuzetno smo zadovoljni jer smo otvorili jednu ozbiljnu temu kao što je posmatranje ptica. Područje u Srbiji, kao i u Bosni je vrlo bogato retkim i zaštićenim vrstama ptica. U potezu od Sremske Mitrovice do Loznice je zaštićeno IPA područje u kome ima preko 150 retkih ptica, što je jedan značajan podatak. Nažalost, do sada ova tema nije bila na nivou koji zaslužuje, a naša želja je i da predstavimo prirodne lepote i bogatstva koja imamo, a sa druge strane da pokušamo da privučemo strane turiste, kao i one iz regiona. Takođe smo pokušali da kroz ovaj projekat povežemo turizam i socijalnu zaštitu, tako da smo jednu grupu ljudi obučili za turističke vodiče koji mogu da pokažu ove retke ptice, a isto tako smo obučili jednu grupu korisnika iz društveno ugroženih grupa za pravljenje kućica za ptice i za pakovanje hrane. Najznačajniji rezultati projekta je najpre podatak da smo izradili mape sa lokacijama u Srbiji i Bosni i Hercehovini, gde turisti mogu da posmatraju prtice, izradili smo vodič, programe obuke i za turističke vodiče i za pravljenje kućica za ptice i pakovanje hrane. Bilo je dosta aktivnosti i one su uspešno realizovane”, istakao je Miroljub Nikolić, direktor Karitasa Šabac.
Projekat „Eko turizam u prekograničnom području između Srbije i BiH: Prekogranično posmatranje ptica“ realizuje Caritas Šabac u partnerstvu sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Crvenim križom Tuzlanskog kantona. Projekat je podržan kroz Treći poziv IPA Programa prekogranične saradnje Srbije i Bosne i Hercegovine 2014-2020 i sufinansiran od strane Evropske unije, uz finansijsku podršku Ministarstva finansija, Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava EU (CFCU).






