U samo jednom danu dogodio se niz opasnih napada na novinare i medije, koji sve češće karakterišu život novinara u Srbiji, saopštio je ANEM. Dodaju da u svakodnevnoj represiji u kojoj živimo i radimo, to više nisu izolovani incidenti već pravilo, koje opravdano izaziva veliku zabrinutost.
ANEM navodi da je jučerašnji „rat protiv medija i novinara“ započela predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, optužujući na konferenciji za novinare, agenciju Fonet tvrdnjom da su pozvali na ubistvo predsednika Srbije prenošenjem izjave advokata Bože Prelevića iako Fonet nije objavio ono što mu je pripisano.
„Sa jedne od najmoćnijih pozicija u Srbiji je plasirana lažna vest. U atmosferi svakodnevnih napada na novinare, to predstavlja otvoreno crtanje mete ne samo zaposlenima u ovoj agenciji, već i svim drugim novinarima koje predstavnici vlasti svakodnevno prozivaju što je već postao obrazac za njihovu satanizaciju i dehumanizaciju. Svakodnevno se na novinare i medije odapinju strele“, navodi se u saopštenju.
Dodaju da se prvi fizički napad na novinara i na opremu za rad dogodio se u Novom Sadu kada je prilikom obavljanja svog posla napadnut Zoran Strika, zamenik glavnog urednika Radija 021 koji je izveštavao sa polaska građana na miting SNS u Beograd.
Potom je na mitingu „Ne damo Srbiju“ koji je u Beogradu organizovala SNS, napadnuta televizijska ekipa KTV, u trenutku dok je prenosila zbivanja sa lica mesta kao i razgovore Nemanje Šarovića sa okupljenim građanima.
„Treći slučaj napada dogodio se u Čačku, dok je novinar TV Nova S Nebojša Jovanović pripremao prilog o polasku građana Čačka na miting SNS u Beograd. Predsednik Skupštine opštine Čačak Igor Trifunović, pokušao je da spreči snimanje ovog javnog događaja, agresivnim ponašanjem, što je motivisalo jednog od nasilnika da spreči snimanje pokušajem oštećenja kamere, odgurivanja kamermana, otimanjem i bacanjem mikrofona na pod“, stoji u saopštenju.
ANEM navodi i da je tokom obavljanja novinarskog posla u Nišu, ugrožavana bezbednost novinara Srđana Nonića sa portala Niška inicijativa koji je pokušavao da obavlja svoj novinarski posao izveštavajući sa priprema za polazak učesnika beogradskog mitinga, dok je televizijskoj ekipi Al Džazeire onemogućeno da snima miting sa balkona zgrade u okolini Skupštine Srbije što je još jedan primer sprečavanja medija da rade svoj posao.
Ističu da su ovi napadi i pretnje upućene novinarima i medijskim radnicima u nekoliko gradova veoma zabrinjavajući jer dolaze od najviših organa vlasti, direktora javnih preduzeća i čelnika republičkih institucija i uličnih nasilnika koji uživaju zaštitu policije i drugih organa vlasti koji bi trebali da štite, a ne da raspiruju atmosferu mržnje i nasilja prema medijima.
„Ako se nastavi, ovaj negativan trend mogao bi da ima nesagledive posledice i zato se svi vinovnici moraju procesuirati. U protivnom će nekažnjivost napada na novinare dovesti do neželjene eskalacije u vremenu tenzija i raspolućenosti društva“, zaključuje se u saopštenju ANEM-a.