Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas da ostaje otvoreno za saradnju i dijalog sa poljoprivrednim udruženjima, ali da će udruženja koja se obraćaju Ministarstvu morati da „pokažu svoju reprezentativnost na transparentan način“.
Ministarstvo je pozvalo sva udruženja koja podnose zahtev za zvaničan sastanak, uz taj zahtev dostave i dokaz da su registrovani u Agenciji za privredne registre (APR), statut udruženja, kao i ukupan broj članova.
Uz to, ministarstvo traži i da udruženja dostave osnovne delatnosti kojima se članovi bave, procenjenu površinu zemljišta koju obrađuju, ili broj grla stoke u vlasništvu članova, kao i imenovane predstavnike sa ovlašćenjem, uz potpise članova koji potvrđuju da ih ti predstavnici zastupaju.
„Ova praksa ima za cilj da osigura da u dijalogu sa Ministarstvom učestvuju udruženja koja stvarno i legitimno predstavljaju poljoprivrednike širom Srbije. Na taj način želimo da sprečimo eventualne zloupotrebe i da ojačamo poverenje između institucija i poljoprivredne zajednice“, dodaje se u saopštenju.
Ministarstvo je dodalo da nastavlja praksu otvorene i konstruktivne komunikacije sa poljoprivrednicima i njihovim udruženjima, sa ciljem unapređenja agrarne politike i zajedničkog rešavanja izazova na terenu, ali da insistira na transparentnosti i odgovornosti svih aktera koji žele da učestvuju u kreiranju poljoprivredne politike.
Podsetimo, mlekari i stočari, okupljeni u udruženje „Naše Mleko“ i „Udruženje za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije, zatražili su 12. maja hitan sastanak sa ministrom poljoprivrede i njegovim saradnicima zbog, kako su naveli, neodrživog stanja u poljoprivredi.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je početkom maja da se trenutno završava strategija razvoja poljoprivrede, da će prehrambeni suverenitet zemlje biti na prvom mestu a da to u praksi znači da mere agrarne politike više “neće biti donošene na ulicama, pod pritiscima, nego će to da rade najkompetentniji ljudi koje će država da okupi”.
Neisplativost rada, nemar države, osiromašenost, suše, upitan kvalitet uvezenog mesa i domaće meso puno antibiotika – ovo su samo neki od problema na koje iz godine u godinu ukazuju poljoprivrednici u Srbiji. Odmah po stupanju na funkciju, ministar poljoprivrede Dragan Glamočić, koji je na ovog poziciji bio i ranije, pridružio se kritikama i odlučio da dva dana zaredom u saopštenjima istakne brojne probleme s kojima se poljoprivreda suočava, najavljujući promene.
Mišljenja sagovornika Insajdera o efektu oglašavanja ministra bila su podeljena – ali u jednom su saglasni – ukoliko je državi zaista stalo da poboljšanja situacije u poljoprivredi, ne sme sve ostati na “marketingu i saopštenjima”.